Kuidas me kompostime ja permapeenraid teeme

Kui pakendite ümbertöötlemine on viimasel ajal tõsiselt kahtluse alla seatud, siis biojäätmed on küll selline prügiliik, mille ringlusse võtu eest saab ise vastutada, eriti eramajas elades.
Veel u pool aastat tagasi viskasime ka meie teatud biojäätmeid olmeprügisse. Põhiliselt jõudis olmesse loomne jääde (ei lagunenud kompostihunnikus) ja nt mittemahedad apelsinikoored (kartsime pestitsiidijääke). Muu viskasime kompostihunnikusse. Kuna mul ikka süda valutas, et osa biojäätmeid olmesse viskame (kusjuures see on tegelikult ebaseaduslik), siis otsustasin oma kompostimise võimekust suurendada:)

Bauhausist ostsin ilusa biojäätmete kogumise ämbri ja bokashi kompostri. 
Bokashi tähendab jaapani keeles fermenteeritud ehk hapendatud biojäätmed ja toidujäätmete hapendamine seal kompostris toimubki.
Balticlight.ee ostsin vermi- ehk vihmaussikompostri.
Enamiks biojäätmetest kogun siis sellesse valgesse nõusse ja kui see nõu on täis, siis valan kõik bokashi kompostrisse (rohelise kaanega). Peale raputan natuke bokashi kliisid, mis aitavad toidujäätmeid hapendama  hakata. Bokashi juures on oluline, et see oleks õhukindlalt suletud. Siis hakkab hapendamisprotsess pihta. Nagu hapukapsa tegemine:)
Päris uskumatu on see, et erilist haisu sealt kompostrist ei tule. Pigem selline hapukapsa lõhn:D 
Kui 1 komposter on täis, siis peaks toidujäätmeid seal sees õhukindlalt hoidma vähemalt 2 nädalat, võib ka kauem.
Pärast seismist tuleks sisu panna kompostihunnikusse või kaevata peenrasse n-ö järel komposteeruma. Mulda bokashi kompostrist ei saa.
Bokashi kompostri sisu on aga hea anda vermikompostris elavatele vihmaussidele, sest sellist toitu on neil lihtsam süüa. 

Bokashi kompostrist tuleb ka u iga 3 päeva tagant bokashivedelikku ära võtta. Ja see on üks väärt kraam lillede kastmiseks aga ka nt suurepärane torupuhastusvahend (vedelikus elavad mikroobid lagundavad toru seintele ladestunud rasva ja mustuse).

Bokashi üks suur eelis on see, et sinna võib panna ka loomseid toidujäänuseid ja ka pestitsiidijäägid hävinevad happelises keskkonnas.

Bokashi kompostimisest on päris hästi kirjutatud ka siin.

Lisaks bokashist tulevale massile anname vihmaussidele söögiks ka pehmemaid salatilehti, kohvi, teepuru, piimata putru, banaanikoori. Kuigi tootja lubab vihmaussidele panna ka mitte mahedaid banaanikoori, siis meie sööme vihmausside pärast nüüd mahedaid puuvilju. Niiet võtke vihmaussid ja hakkate kohe tervislikumalt toituma:) Loomseid jääke vihmaussid ei taha.
PS! Need valged niidid on komposteeruvad hambaniidid:)
Vihmaussikomposter on eriti lahe lastele!
Esiteks on see põnev! Teiseks on nii hea lastele näidata ja seletada, kuidas muld tekib, kuidas eluring töötab. Kolmandaks saavad lapsed 200 kodulooma eest hoolitseda:) Vihmausse tuleb aeg-ajalt veega pritsida, neile paberit rebida, natuke kaevata jne. Üldiselt on vihmaussid head esimesed koduloomad:D
Vaata ka Laseri saatest, kuidas meil see kompostimine ikka käib. NB! Kohvi vihmaussidele meeldib:)
Biojäätmete eraldi kogumise ja kompostimise mõte on selles, et suuname jäätmed toitainetena uuesti tagasi mulda ja nii parandame mullakvaliteeti.


Kuna mina elan Nõmmel, kus on üpris liivane pinnas, siis otsustasime sel aastal teha korralikud permapeenrad kastides.
Tööd oli palju ja materjali palju, aga loodetavasti saame vilju juba õige pea tunda:)

Permakultuurikoolituselt jäi meelde, et peenra tegemine peaks käima kuidagi nii:
1) Põhja pappi
2) Siis pehkinud puunotid ja oksarisu. See hoiab siis niiskust ja päästab kastmisvaevast.
3) Lähedal asuva koolimaja tagant olid sügisesed lehekotid veel minema viimata. Oldi väga rõõmsad, kui küsisime, kas võime need ära viia:) Natuke riisusime koolimaja hoovis veel lisaks. Kenad juba vihmaussidega segamini lehed:)
4) Tõime Tallinna Hipodroomilt sõnnikut. Natuke aega terassi esine haises, aga ainult hästi natukene:)
5) Päästsime viimase lume ja viskasime sõnniku peale.
6) Bokashi ämbri sisu
7) Tõime mere äärest adru.
8) Tellisime Matogardist mulda, mille panime koos oma aia kompostimullaga segamini.

Istutada plaanin segamini lilli, et tolmendajaid aeda meelitada ja midagi söödavat meile ka:)
Eelmine
Biolagunevad pakendid - korralik rohepesu
Järgmine
Miks ma korduskasutan

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: