Toidukraami ostmine Eestis ja Hispaanias

Kas teadsid, et eestlased on Euroopas 4.kohal plastpakendite kasutamise osas? 
Aga seda, et Läänemeri, kus me suvel ujume ja lesta püüame, on üks kõige saastatum meri maailmas? Või seda, et 33 aasta pärast "ujub" meie meredes rohkem plastikut kui kalu! Vaata ja kuula rohkem siit. 
Selleks, et minu lapsed ja tulevikus lapselapsed saaksid rahuliku südamega meres ujuda ja kohalike kalurite poolt püütud lesta süüa, üritan igasugust plasti vältida nii palju kui võimalik. Ikka selleks, et oma tarbimisharjumustega tootjatele märku anda, et aeg on ka keskkonna peale mõtlema hakata. Üks lihtne viis plastikut vältida on kasutada ostlemisel oma pakendeid, mida saab lõpmatuseni korduvkasutada. Seda on lihtne teha turul, aga tegelikult sama lihtne ka toidupoes. Alguses on vb natuke imelik minna Selveris lihaleti ette ja paluda hakkliha enda karpi või purki, aga ajaga läheb paremaks. Ja kui turumutid juba teavad, et sa oled see, kes oma kotikeste ja karpidega käib, siis on ka juba mugavam olla:)
Aga kuna hetkel oleme Tenerifel puhkamas, siis Selverist selles postituses rohkem ei räägi. Tulevikus pean aga ühe Selveri teemalise postituse siiski tegema.
Oleme Tenerifel ja mujal Hispaanias õige mitu korda puhkamas käinud. (Üritan selle blogi pidamise ja enda tarbimisharjumustega lennukisõidust tulenevat suurt ökoloogilist jalajälge kuidagi kompenseerida...)
Enne selle aasta puhkust õmblesin endale kangajääkidest uued kotikesed kõikvõimaliku lahtise kauba jaoks. Kui Eestis ennast kokku võtan, siis saan täitsa suure osa toidukraamist ostetud oma kotikestesse ja karpidesse, aga siin, Tenerifel, on see veidi keerulisem. 
Puu-ja juurviljaga muret pole, sest siin on päris mitmeid poekesi, mis müüvad lahtiselt kohalike talunike toodangut. Oleme siin olnud nüüd juba 3 nädalat ja tasapisi hakkab müüjatele meelde jääma, et mulle pole kilekotti vaja pakkuda:)
Kuna toiduturgu siin leidnud ei ole, siis kogu muu toidukraami peame supermarketist ostma ja seal pakendamisega kahjuks tagasi ei hoita:(
Puu-ja juurviljade ning pagaritoodetega muret ei ole - need saame koju plastpakendita. See-eest kõik muu kaup on kohe mõnuga ärapakendatud:(
Hispaanias on veel selline "äge" komme, et puu-ja juurviljade võtmiseks tuleb kätte panna ühekordseks kasutamiseks mõeldud kilest kinnas. Paned kinda kätte, võtad sellega oma 3 apelsini ja viskad kinda jälle ära!!! Saiakestega samamoodi. Kui Eestis on pirukate võtmiseks mingisugused tangid, siis siin need "toredad keskkonnasõbralikud" kindakesed. Alguses ma lihtsalt ingoreerisin seda kinda värki, aga pärast seda, kui olin paar korda nii töötajatelt kui teistelt ostlejatelt märkuste osaliseks saanud, otsustasin, et okei, võtan selle kinda, aga kasutan seda ühte ja sama kinnast reisi lõpuni. Nii ma teinud olengi. Ja isegi Oliveril oli täna meeles kindake kotti pista:)

Saiakesi ostame tavaliselt suurest toidupoest. Müüjad ei ole meie kotikesi nähes väga suuri silmi teinud, aga kassajärjekorras seisvate inimeste pilkusid olen küll endal tundnud:D Veidi ebamugav on, aga eeskuju tuleb ju näidata:) 
Siinkohal väike nipp. Kui sa ei taha ilusate riidest kotikestega eputada ega tähelepanu saada nagu mina, siis kasuta neid samu puuvilja kilekotte või paberist (ühekordsed paberist pakendid pole sugugi keskkonnasõbralikumad kui plastpakendid) saiakotikesi nii mitu korda kui vähegi võimalik. Ikka parem kui iga kord uus võtta.

Seega, otsi kotikesed-karbikesed välja ja proovime koos sealt plastpakendite edetabeli tipust ära tulla. Ja kui su lemmiktegevus ei ole prügi väljaviimine, siis kotikeste-karbikeste süsteemi kasutades pead seda tegevust tunduvalt harvem tegema;)

Kuidas teie ühekordsete plastpakendite kasutamist vähendate?

Mmmm...hommikused soojad croissantid on nende mõnglite lemmikud:)
Eelmine
Olka ostab pitsat oma karbiga!
Järgmine
Aga kilekott on ju tasuta...

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: