Minu prügivaba sünnipäevapidu

Kas prügivaba pidu on võimalik? Kui natuke ette planeerida, siis on küll:) 
Mul on juba ammu olnud soov oma sünnipäeva puhul üks vahva matk korraldada! Juubeli puhul võis selle soovi täide viia küll! Seiklusfirma 360 kraadi korraldas meile räätsamatka Linnurabas. Ilmselt ei ole te sellisest rabast varem kuulnud, sest seal ei ole ei laudteed ega vaatlustorni. Ja sinna ilma matkajuhita mina küll ei oleks osanud minna. Ilma räätsadeta ei tasu ka sinna minna, sest jalad võivad märjaks saada:) Kuna see on parasjagu raskesti ligipääsetav raba, siis ei kohanud me rabas teisi inimesi ega inimeste jälgesid. Jahimehi nägime suure tee ääre küll, aga õnneks nende jaht vist ebaõnnestus:D
Meie matkajuhiks oli Ökoperega sarnaste väärtustega Keidi:) Tänu temale saime kõik põnevaid teadmisi looduse ja keskkonnateemade kohta! Mina sain nt teada, et haava tunneb ära selle järgi, et tema oksad on ülespoole harali nagu sõrmed:)
Aga kas te teadsite, et turvas kasvab 1 mm aastas? Linnurabas on turba paksus 6-7 meetrit! Ehk siis see turvas on seal kasvanud sadu tuhandeid aastaid! Kopp võtab selle 6 meetrit mõne minutiga üles!

Eestis on turbaalasid 22 % riigi pindalast, kuid looduslike soid on kõigest 5-6 %. Aastas kaevandatakse Eestis üle 20 000 hektarilt kuni 1,5 milj. tonni turvast, millest suurem osa eksporditakse Kesk ja Lääne Euroopasse odavaks kasvusubstraadiks, milles peaaegu poole kasutavad ära hobiaednikud. Selliste mahtude juures jätkub turvast arvatavast kõigest veel 100 aastaks, kuigi rabasid tasapisi ka taastatakse. Taastamine on aga väga pikk ja vaevaline protsess.

Olgu veel öeldud, et looduslikud sood seovad süsihappegaasi. Kuivendatud turbaaladel aga turvas laguneb ja varem seotud süsinik paiskub atmosfääri, suurendades meie kliimaprobleeme. Kõige enam on kuivendatud just madalsoid, neist on looduslikuna alles veel alla 10%. Madalsood on kõige mitmekesisemaks ja liigirikkaimaks sootüübiks, kus kasvab üle 230 soontaime- ja üle 100 samblaliigi, neist paljud on kaitstavad.
Turbakaevandus

Ehk, kui aiahooaeg algab, siis ärge ostke turbamulda! Muideks, mulda pole üldse vaja aiapoest osta. Seda saab jäätmejaamadest. Või kompostige ise;) 
Esimese hooga tuleb turbamuld meelde mustikate või rododendronitega. Natuke googeldades selgub, et rododendronite ja mustikate kasvatamiseks ei ole ilmtingimata turvast vaja, sest nad kasvavad lubjatamata, niiskes ning kergelt happelises pinnases. Alternatiiviks on näiteks kompostitud kooretükid, kuuseokkad ja kilpjalg(Pteridium aquilinum).

Loodetavasti õnnestub Rail Baltic ka Rääma rabast mööda juhtida, sest paljude teadlaste arvates mõjub kiirraudtee ühele rabale hukutavalt.

Aga jätkame sünnipäevaga:) Kui olime u 5 km lumes sumbanud, siis ootas meid RMK telkimisalal Rain Stuudio Cateringi poolt soe söök ja lõke! Kuna õues oli -12 kraadi külma, siis oli lõkke ääres täitsa hea:)

Cateringi valisin sellise, kes serveeriks toidud korduskasutavatelt nõudelt. Pakkusin kohe alguses, et võtame oma toidunõud/karbid kaasa, et prügi mitte tekitada. Alguses ei olnud seda aga vaja, sest Rain Stuudio toob isegi metsa kaasa korralikud portselanist taldrikud ja klaasist joogiklaasid. 

Kuna aga ilm oli nii külm, siis teatasid nad paar päeva enne, et võtavad ikkagi ühekordsed nõud. Soe toit pidavat portselani külge kinni jäätuma, kui nii külm on! Loomulikult mulle see ühekordsete nõude plaan ei sobinud:) Ja ei ole vahet kas need ühekordsed nõud on biolagunevad, komposteeruvad või lihtsalt tavaline plastik. Biolagunevate ja komposteeruvate nõude lagunemiseks on vaja kindlaid tingimusi. Neid tingimusi ei ole meil mitte kellelgi tagaõues ega tänasel päeval ka mitte üheski Eesti jäätmejaamas. Lähim sobilik komposter asub Soomes. Ehk kõiksugused ökoplastid, bioplastid, komposteeruvad nõud, biolagunevad nõud on jama jutt ja rohepesu! Pikemalt selles postituses.

Õnneks jõudsin veel kõikidele külalistele teada anda, et nad oma karbid/topsid kaasa võtaksid. 
Cateringil palusin ka ühekordseid salvrätikuid mitte kasutada ja võtsin ise riidest salvrätikud kaasa (neid kulus 2 tükki!). 

Igaljuhul kõigil olid oma korduskasutatavad karbid ja joogitopsid/purgid kaasas ja tänu sellele me prügi praktiliselt ei tootnud! Ja mulle tundus, et kellegi jaoks see probleem ei olnud:) Noh, mu sõbrad on ju ikkagi juba aastaid keskkonnateemasid söögi alla ja peale saanud! Võtke heaks;) Ainuke prügi, mille teket ma ei osanud ette näha, olid tee- ja suhkrukotikesed ja siis need segamispulgad. Suhkur võiks ju vabalt lahtine olla ja milleks neid pulgakesi vaja on? Matkal tekkis meil arutelu, kas teekotikese võib lõkkesse visata. Tuleb välja, et kõik teekotid suletakse plastiga ja paljud kotid ise on ka plastist tehtud. Kuuma vett sellele peale valada ei ole hea mõte. Eelistagem puruteed:)

Rain Stuudio toit oli väga maitsev ja kui nad tee-ja suhkrupakikeste probleemi ka ära lahendaksid, siis võiks siit välja kasvada üks vahva zerowaste toitlustust pakkuv catering:)
Mõistagi kingituseks ma asju ei tahtnud ja palusin vaid toetada sünnipäeva eelarvet! Aga sõbrad suutsid mind üllatada! Oli neid, kes tegid lihtsalt ülekande, kes kasutasid ümbrikuna ajalehte või kes võtsid hommikul Youtube'i lahti, et leida õpetus, kuidas reklaamlehest ümbrikut voltida! Wow! Küll on äge, kui sõbrad sinu tõekspidamiste ja veidrustega arvestavad:D

Aitäh, sõbrad! Oli täpselt selline sünna nagu tahtsin:) Järgmiste matkadeni!
Eelmine
Muld on (uus) kuld
Järgmine
Toiduraiskamisest ja -päästmisest

Sellel postitusel on 2 vastust

Kai, 19. jaanuar 2021
Hapulembeste taimede turgutamiseks sobib hästi see taaskasutusidee- kohvipaks! Tänapäevastest kohvimasinatest saab nii puhast kohvipuru, mille kõik saab aias ära kasutada.
Katarina, 20. jaanuar 2021
Ja, see väärt nipp! Pean vist kohvi jooma hakkama:)
Email again: