Vabane ohtlikest ainetest - lastetuba

Ohtlikud ained lastetoas! Mis mõttes?! Tuleb välja, et laste mänguasjad võivad endas väga palju ohtlikke aineid peita. Ja justnimelt peita, sest niisama peale vaadates ei saa me mitte kunagi aru, kas ohtlikud ained mõnes mänguasjas on või mitte. Kui nt kosmeetikatoodetel peavad koostisosad väga täpselt väljatoodud olema, siis mänguasjadel ei ole vaja koostisosi kirja panna. 
Küll on aga meil tarbijatene õigus tootjatelt ohtlikke ainete kohta küsida. Vastuse andmiseks on tootjatel aega 45 päeva. Mina paar aastat tagasi ühe plastik hüppelooma kohta uurisin ja sain vastuseks, et ohtlikke aineid toode ei sisalda. 

Veel kord kordan üle, et lapsi tuleks ohtlikke ainete eest võimalikult hästi kaitsta, sest nende immuunsüsteem ei ole veel täielikult välja arenenud ja seetõttu mõjuvad ohtlikud ained lastele hullemini kui täiskasvanutele. Samuti on laste nahk õhem kui täiskasvanu nahk ja seetõttu jõuavad ohtlikud ained laste organismi hõlpsamini, kuid väljuvad organismist aeglasemalt. Eriti ohlikud on laste jaoks hormoonsüsteemi kahjustavad ained, sest need häirivad keha üldist arengut.

Ekstra ettevaatlik tuleb olla beebide ja väikelastega, kes kõike suhu panna tahavad!

Ohtlikke aineid võivad sisaldada:

  • Pehmed loomad - nendest võib leida hormoonsüsteemi kahjustavaid leegiaeglusteid. Lisaks koguneb pehmete loomade sisse palju tolmu ja teatavasti on just tolmus palju ohtlikke aineid. Seega tuleks pehmete loomade hulka vähendada ja aeg-ajalt pesta. Ja kindlasti võiks pesemisel kasutada mikroplasti püüdvat kotti, et kunstmaterjalist loomadest mikroplasti ei eralduks. Mikroplast on üks suurimaid veekogude reostajaid.
  • Pehmed plastist mänguasjad - võivad sisaldada hormoonsüsteemi kahjustavaid ftalaate (sünteetilisest kummist mänguasjad, võimlemispallid, õhupallid, vannilelud). Valige naturaalsest kummist mänguasju, otsige märgist PVC-vaba või ftalaadivaba, vältige tugevalt lõhnavaid tooteid.

  • Puidust mänguasjad - siin tuleks eelistada mänguasju, kus on võimalikult vähe liimitud osi ja mis ei ole värvitud. Liimid võivad sisaldada kantserogeenset kemikaali formaldehüüd. Värvid võivad sisaldada raskemetalle.

  • Elektroonilised mänguasjad - need võivad sisaldada ohtlikke leegiaeglusteid ja raskemetalle. Siia alla käivad erinevad patareidega töötavad mänguasjad, mängukonsoolid, mängutelefonid, -autod, -rongid. Selliste mänguasjade hulk tasub miinimumis hoida, sest lisaks ohtlikele ainetele on kõiksugu tuled ja viled beebidele ja väikelastele ülestimuleerivad.

  • Odavad mänguasjad - nendest sisaldub tõenäoliselt rohkem ohtlikke aineid kui kallimates. Samuti tasuks ei öelda mänguasjadele, mida jagatakse tasuta erinevatel turundusüritustel.

  • Mänguasjad, mis on toodetud enne 2013. aastat - 2013. aastal karmistusid mänguasjade tootmisele nõuded. Seega, tasub kasutatud mänguasjade puhul uurida, mis aastal see toodetud on.

  • Lastetoamööbel - vali ökomärgisega tooted. Eelista teise ringi mööblit, sest sealt on ohtlikud ained tõenäoliselt juba kadunud.

  • Turvatool, mähkimisalus, madratsid - 70% beebitoodetest sisaldavad ohtlikke leegiaeglusteid! Sünteetilistes mähkimisalustest, madratsikatetes on tihti hormoonsüsteemi kahjustavad ftalaadid. Villane toimib väga hästi. 
    Pildil Villake mähkimisalus
  • Meisterdamisvahendid - nt polümersavi, plastiliin, vilt-ja värvipliiatsid. Voolimissavi on väga lihtne ise teha! Vaata retsepti siit. Meil on õhukindlas purgis juba mitu nädalat hästi säilinud. Naturaalset voolimismassi teeb Eesti tegija Milda Playdough. Kui osaled Ökopere FB või Instagrami väljakutses, siis võid endale 2 Milda Playdough voolimismassi võita:)

Uurige kindlasti ka Balti Keskkonnafoorumi lehte ohtlike ainete kohta mänguasjades ja laadige alla juhend ohtlikest ainetest vabanemiseks.

Eelmine
Vabane ohtlikest ainetest - vannituba
Järgmine
Vabane ohtlikest ainetest oma kodus - Koristamine ja Panipaik

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: