Vabane ohtlikest ainetest oma kodus - ELUTUBA

Elutoas, aga ka kõikides teistes eluruumides võib olla palju ohtlikuid aineid, mille peale esmapilgul ei tulekski. Eluruumidega on ka selles mõttes keeruline, et kui avastad, et sinu toa põrand on nt PVC-ga linoleumist, siis selle väljavahetamine on päris korralik ettevõtmine. Mõningatest ohtlikest ainetest eluruumides on siiski lihtsam vabaneda.
Pühi tolmu regulaarselt tolmu!
Kõige lihtsam asi, mida teha saad, on tihedasti tolmu pühkida, sest kemikaalid kogunevad tolmu sisse. Eriti oluline on tolmu eemaldamine elektrooniliste seadmete ümbrusest, kuna need eraldavad nii leegiaeglusteid kui ka ftalaate. Vältige tolmu uhtmist kraanikaussi, kuna see tähendab, et saasteainete probleemiga peavad tegelema reoveepuhastid. 

Meil kippus kõiksugu juhtmete ja digibokside/ruuterite ümbrus tavapärasest tolmusem olema, sest oleme need kuhugi kapi taha peitu pannud. Tolm koguneb sinna hästi, aga tolmuimejaga nii hästi ligi ei saa. Nüüd oleme hoolsamad.

Hoia juhtmed küttekehadest eemal!

Ohtlikud ained hakkavad asjadest lekkima temperatuuri kasvades. Juhtmed on sageli valmistatud PVCst, mis võib sisaldada lisandeid, näiteks ftalaate. Juhtmete ja seadmete kuumenemisel võivad kahjulikud kemikaalid aurustuda.

Hoia toa temperatuur alla 21 kraadi!

Esiteks eraldub jahedas vähem kemikaale. Teiseks on energiasäästlikum panna kampsun selga, kui olla suveriietes ja tuba kütta. Kolmandaks on jahedamas parem uni. Neljandaks säilid jahedas nooremana;) 

Õhuta tuba tihedasti! 

See harjumus ei ole meile veel sisse jäänud. Suvel on meil uksed koguaeg lahti, aga talvel õhutame kindlasti harvem. Kui talvel akna lahti teeme, siis ununeb see tavaliselt lahti liiga pikaks ajaks. Ühesõnaga peame selle punkti kallal tööd tegema:)

Vabane elektrooniseadmetest, mida sa ei kasuta!

Viimati müüsin maha meie mikrolaineahju. Mina olen seda juba mitu aastat teha tahtnud, aga Oliver ei ole nõus olnud. Ja no olgem ausad, päris mugav oli seal toitu soojaks teha. Kuna olen kuulnud, et mikrolaineahi ikkagi kiirgab ohtlikult ja et paljud inimesed toimetavad ilma selleta väga edukalt, siis poolsalaja müüsin lõpuks ka meie oma maha. Oliver väga pahane ei olnudki:) Ja nüüd oleme ikka juba paar kuud kenasti ilma selleta hakkama saanud. Toitu soojendame üles kas ahjus või pannil.
Veekeedukann on teine selline seade, mida tegelikult asendab väga edukalt lihtsalt pott ja pliit. Kuna aga Oliver alles mulle väga moodsa keedukannu kinkis, siis sellest vabanemist ei ole ma julgenud veel teemaks võtta:D

Mööblit ja tekstiili valides ole tähelepanelik!

Otsi mööblilt ja tekstiililt ökomärgiseid. Osta mööblit ja tekstiili kasutatuna, sest siis on kahjulikud ained suurema tõenäosusega sealt juba eraldunud. Küll aga tuleks ettevaatlik olla mööbliga, kus on kasutatud vahtkummi ja mis on tehtud enne 2005. aastat, sest siis võis kasutada leegiaeglusteid, mis on tänapäeval keelatud. 
Diivanikatted võivad olla töödeldud PFC ainetega (nt PFOA), mis muudab need mustust ja vett hülgavaks, või ka keemiliste leegiaeglustitega. Uute diivanite, kardinate, vaipade ja muude tekstiilide ostmisel peaksite neid aineid vältima. Küsige poest PFOA-vabu, PFC-vabu ja fluorosüsivesinikuvabu tooteid.

Mina olen taaskasutuse usku ja seepärast on meil kodus praktiliselt kogu mööbel kas vanaemade pärandus või ostetud teiselt ringilt. 
Diivani ostsime teiselt ringilt ja ka selle armsa lastetooli (4€ sõbralt-sõbrale poest). Nii diivanilaud, villane tekk (Ella sallid), kõrgem laud ja toolid aga ka hiiglaslik kapisektsioon (pildil ainult väike osa) on vanaemade ja vanavanaema pärandus. Mingi aeg tahtsin nendest kappidest lahti saada, sest tahtsin heledamat üldpilti ja siis kujutasin ette mingeid heledaid IKEA kappe. Õnneks keskkonnahoidja minu sees ei lubanud sellist ostu teha ja vanad tumedad kapid jäid.
Kuna õmblemine mulle meeldib, siis kõikvõimalikud padjad, toolikatted, kardinad olen ise õmmelnud. Kangad olen saanud enamasti vanaema kappidest:)
Kodus meil lähiajal remont plaanis ei ole, küll aga hakkab Oliver kohe-kohe remontima päranduseks saadud korterit. Selle peal on ideaalne rakendada kõiksugu keskkonnasõbralikke praktikaid. Balti Keskkonnafoorum soovitab:
  • Korterit renoveerimise ajal ja pärast seda korralikult õhutada.
  • Kasutada vesialuselisi värve. Eriti soovitatavad on looduslikud värvid, näiteks lubivärvid (hoiab ära hallituse), savi- ja silikaatvärvid. Värvidelt ja teistelt ehitusmaterjalidelt tasub  ELi ökomärgiseid (EU Ecolabel, Nordic Ecolabel, Blue Angel) otsida, sest need tagavad kahjulike ainete väiksema keskkonda viimise kõigis toote eluringi etappides. 
  • Vältida tuleks pestavaid tapeete. Need sisaldavad PVCd ja plastifikaatoreid, mis võivad kahjustada hormoonsüsteemi. 
  • Viige värvide, lakkide ja ehitusmaterjalide jäägid jäätmejaama või ohtlike jäätmete kogumispunkti. Ärge valage lakke ega värve kraanikaussi ega tualetti! 
  • Vältida pihustatavaid värve, kuna need võivad kahjustada teie hingamisteid. Laki ja värvi pealekandmiseks on parem kasutada pintsleid ja rulle. 
  • Mööblil eelistatada lahustivabu liime (märgitud tootele) või nael- või tüübelkinnitusi. Põhjus: paljud liimid eraldavad ruumi õhku mürgist formaldehüüdi. 
  • Valida säästvast metsandusest pärit (FSC või PEFC sertifitseeritud) puidust, bambusest, korgist, linoleumist või looduslikust kautšukist põrandakate ja küsida tarnijalt või tootjalt, millega see on töödeldud.
  • Pidada meeles, et puitparkett on laminaatkattest parem ainult siis, kui tegemist on laudparketiga. Mitmest puidukihist liimitud parketiplaat võib sisaldada ohtlikke komponente side- ja immutusainetes (fenool, tolueen, formaldehüüd) ja sageli isegi suuremas koguses kui laminaat. 
Tundub ju lihtne:) Eks ole näha, mis siis saab, kui poodi lähme!

Käige oma toad ka BEF juhendiga üle ja jagage kogemusi Instagramis märkides ära @okopereblogi või FB Ökopereblogi.


Eelmine
Vabane ohtlikest ainetest oma kodus - GARDEROOB
Järgmine
Vabane ohtlikest ainetest - KÖÖK

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: