Suve toimetamistest ja sügiseplaanid

Kusagil suve keskel saime kokku pundi emasid, kellel on sarnased arusaamad laste kasvatamisest. Põhimõtted nagu "aita mul seda ise teha" või "aita nii vähe kui võimalik, aga nii palju kui vajalik", on meie kõigi jaoks väga olulised. Tänu samadele väärtustele ja tõekspidamistele on meie mänguhommikud olnud kõigi jaoks tõeliselt inspireerivad ja õpetlikult. Ja ma usun, et lastel on väga-väga vahva olnud:)
Kuna grupi või õigemini kaks gruppi saime kokku tänu FB grupile Montessori ja lapsest lähtuv õppimine, siis oli loogiline ka meie kokkusaamistele anda nimi Montessori mänguhommikud. Mida rohkem aga Montessori pedagoogikat uurin, seda aina enam selgub, et tegelikult meie enda Johannes Käis, kes elas Maria Montessoriga samal ajal, rääkis väga sarnast juttu. Kohati tundub, et Montessorile on lihtsalt paremat turundust tehtud:) Igaljuhul on enamik Eesti lapsevanematest kuulnud Montessorist, aga tunduvalt vähem on neid, kes teaksid Johannes Käisi. Et seda viga natukenegi parandada, siis annan kiire ülevaate.
Käis oli kooliõpetaja ja koolijuht, kooliuuendusliikumise eestvedaja, Võru Õpetajate Seminari rajaja ja õpetajakoolitaja, loodusteadlane. "Käisi didaktika ehitab end üles lapse tunnetusprotsessidele. Kõik, mis edendab huvi, tuleb kasuks ka tähelepanule. Austades lapse isesust ja loovat alget pakub Käis õpetamise viisideks isetegevuse, õpetuse individualiseerimise, näitlikustamise, eluläheduse, elamuskülluse. Ära tee ega ütle seda, mis õpilane võib ise teha, või öelda." 
Nii palju, kui mina olen aru saanud, siis räägib Montessori täpselt sama asja!
Hetkel toimuvad meil Montessori mänguhommikud, aga äkki millalgi muudame selle ära Käisi hommikuteks:)

Juba pool suve oleme siis minu koduaias toimetanud. Iga kord oleme midagi süüa teinud. Suvisel ajal on olnud väga mõnus toorainena kasutada enda kasvatatud marju, puuvilju, juurvilju! Kui aiast ei saa, siis olen eelistanud mahedat toorainet. Lisaks on meil kanad, niiet munavõid ja munavõileiba oleme päris palju teinud:)
Väga äge on jälgida, kuidas lastele tööprotsessid meelde jäävad! Juba teavad, et enne söögitegemist peseme käsi; mis värvi kaussi visatakse kanadele mõeldud toidujäägid; kus ja kuidas pestakse nõud jne. 
Pärast paari esimest hommikut tundus, et mis mänguhommik see ilma laulu ja tantsuta on. Minu jaoks oli laulmine väljakutse-ei ole ma ju mingi eriline laulja:D Aga järgmiseks korraks otsisime Miaga mõned vahvad laulud, harjutasime nädalaega ja tundus, et esmaesituse ja ka kõik järgmised esitused võtsid lapsed kenasti vastu:) Kodudes on nüüd igaljuhul meie Montessori laulud täielikud hitid:) 

Võimlemist proovisime ka:D Kuna Miaga tegime Lasteekraanile võimlemisvideosid, siis mõtlesin, et äge oleks ju ka teised lapsed kampa võtta. Ütleme nii, et laulmine võeti paremini vastu:D Kuigi ma valisin enda arust maailma kõige lihtsamad harjutused, siis ei arvestanud ma ilmselt piisavalt, et
  • esiteks olid enamik lastest Miast nooremad ja nägid neid harjutusi esimest korda;
  • teiseks Mia on minuga sünnist saati võimelnud ja ma ei saanud eeldadada, et teised lapsed kohe kaasa teevad;
  • kolmandaks Mia muutus armukadedaks, et otsustasin ka teised lapsed meie videotegemisse haarata. 
Igaljuhul see ei tähenda, et me võimlemist enam ei tee, aga Lasteekraani videod tegime Miaga kahekesi ära:)) 

Eelmisel nädalal värvisime ja pesime aknaid ja see meeldis lastele väga! Oli tore, et ka vähehaaval liituvad mänguhommikutega ka isad:) Emadega oleme juba ammu salaplaani pidanud, et peaks hoopis isade ja laste hommikud tegema:) Igaljuhul on isad väga oodatud!
Aga nüüd sügiseplaanidest! 
Kuna aasta läbi on õues olemine veidi keeruline, siis otsisin ruumi, kus hommikuid läbi viia saaks. Lõpuks otsustasin, et kõige parem on mänguhommikutega enda juures jätkata. Või siis õigemini mu ema Örrekese käsitööstuudios. Nimelt ma elan oma vanematega kõrvuti majades ja hoov on meil ühine. Kuna minu majas läheks päris kitsaks ja võimalused keskkonna sobivaks muutmiseks on veidi piiratud, siis ema lahkel loal teen Montessori pesa või siis Johannes Käisi pesa ema Örrekese kodustuudiosse:) Seal on piisavalt ruumi ja ka kõik käsitööks ja kunstiks vajalikud vahendid kohe olemas. Mõte on lastega ikka ka lihtsamad Örrekese õpitoad läbi proovida:) Näiteks veepildikunst, siidimaal, seep, šokolaad jne. 
Stuudios ka väike kööginurk ehk söögitegemine, mis kõikidele lastele väga meeldib, jätkub kindlasti!
Oma kodus tegemise eeliseks on veel see, et kui ilm vähegi lubab, siis saame õues toimetada! Sügistööd ootavad:) Kanad ja jänes ka!
Kes veel ei tea, siis ise olen ma klassiõpetaja ja hetkel osalen Montessori 6-12 assistendi kursusel. Väga tahaksin aeg- ajalt meie mänguhommikutele kutsuda ka 0-3 või 3-6 vanuserühma juhendajaid, kellega mõtteid vahetada:)

Selleks, et lapsed harjuksid samade kaaslastega ja tekiks mõnus koostoimetamise õhkkond, osalevad mänguhommikutel iganädalaselt samad lapsed. Kuna huvi on olnud suur, siis olen aeg-ajalt ka n-ö vahetusliikmeid vastu võtnud. Ehk kui on teada, et mitmed lapsed tulla ei saa vms.

Hetkel on meil igaksjuhuks "koroonapaus". Kui olukord paraneb, siis jätkame kindlaHuvilised võivad mulle kirjutada katarinapapp@outlook.com
Jälgi ka Ökopere FB või Instagrami okopereblogi.


Eelmine
Montessori mänguhommikud meie aias
Järgmine
Mänguhommikud õues ka soojal sügisel

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: