Banaanidest

Kus banaanid kasvavad? Puu otsas? Vale. Banaan on maailma suurim rohttaim, nagu roheline sibul või porrulauk. Banaanikobarad kaaluvad 60-100kg.
 Kui me Tenerifel olime, siis käisime banaaniistanduses ja saime banaanide kohta palju huvitavad teada. Banaanisorte on sadu ja  tuleb välja, et kanaaridel kasvavaid imemaitsvaid, aga lühikesi banaane Eestisse ei ekspordita, sest nad ei ole meie normidele piisavalt pikad! Tundub väga imelik, aga nii meile räägiti. Kanaari banaanid eksporditakse mandri Hispaaniasse. Need korjatakse ära 10 päeva enne valmimist, sest selle ajaga jõuavad nad poelettidele ja on seal siis kenad ja kollased. Kui olete märganud, siis Eestis müüakse Panama või Hondurase banaane. Kuna vahemaa on väga pikk ja transport toimub laevadega, siis korjatakse seal banaanid ära 40 päeva enne valmimist. Kuna nad korjatakse nii vara ära, siis selleks, et nad kollaseks läheksid, tuleb neid mingi kemikaaliga pritsida. Meil müüdavaid ökobanaane selle kemikaaliga ei pritsida, sest transport toimub lennukiga ja sellisel juhul ei pea banaane nii vara ära korjama. 
Pärast seda uut teadmist ja vahetult enne Eestisse tulemist läksin kohalikku puuviljapoodi ja ostsin Holgerile banaanipüree tegemiseks hunniku banaane. Natuke aega saab siis vähemalt Holger pritsimata Kanaari banaani:)


Aga, kas kas te sellele olete mõelnud, et kuidas on võimalik, et banaan, mis tuleb meile tuhandete kilomeetrite kauguselt, maksab vähem, kui näiteks eestimaine kurk või õun? Tõenäoliselt sellepärast, et Hondurase või Panama banaaniistanduse töötaja saab naeruväärselt vähe palka. Kasutatakse lapstööjõudu. Olgem ausad, kui me poodi läheme, ega siis väga ei mõtle küll, kust see banaan tuleb ja kes selle korjanud on.
Laser tegi Balti jaama turul testi, kus müüs banaane kõigest 10-sendise kilohinnaga, aga teavitas inimesi, et need banaanid tulevad istandusest, kus makstakse töötajatele väga madalat tasu ja kasutatakse lapstööjõudu. Lapsed ei käi koolis, sest nad töötavad istanduses. Lisaks on need banaanid mürkidega pritsitud jne. Inimesed kuulasid kõik selle jutu ära, vaatasid istanduse töötajatest pilte ja ütlesid ikka: "Palun mulle 2 kilo." Mõni ütles:"Oi, lapstööjõudu ei tohi ju kasutada, aga palun mulle 50 sendi eest neid banaane." Kuidas see võimalik on??? Ma olen koguaeg arvanud, et inimesed teevad selliseid valikuid teadmatusest, aga tundub, et siiski mitte! Või siis teavad küll, aga turundus on nii kõva, et ei suuda ostmisele vastu panna vms. Aga kui sulle öeldakse, et selle banaani korjas sulle 10aastane laps ja kusjuures palka talle selle eest ei makstud, ja see banaan on mõnuga mürgiga üle pritsitud, siis kuidas on võimalik, et keegi selle banaani ostab? Ei tea...

Ei saa ma aru ka sellest, miks on meil tänapäeval valida ökobanaani ja n-ö tavabanaani vahel. Toodet, mille tegemisel kasutatakse sisuliselt orjatööjõudu, ei tohiks üldse müüa. Ja kui arengumaades on regulatsioonid nõrgad ja sellepärast töötajatel mingeid õigusi ei ole, siis kuidas nt Euroopa Liit ei suuda mingit seadust teha, et vot enne me sellist banaani või šokolaadi või mida iganes müüki ei võta, kui töötajate õigused on tagatud ja neile makstakse normaalselt palka. Ja kui tänu sellele on ka lõpptoote hind kallim, siis see on minu meelest täiesti normaalne. 
Kuniks seadustega turgu ei reguleerita, siis on suurel osal tarbijatest eetilisest tootmisest täiesti suva. Peaasi, et odavalt saaks ja kuna odavat banaani ostetakse, siis ei muutu olukord ka banaaniistandustes.

Õnneks ei ole olukord hull mitte igal pool maailmas. Tenerife istandus nägi väga viisakas välja. Giid rääkis, et Tenerifel ja mujal Kanaari saartel ei ole banaaniistanduses töötamine mingi häbi asi. See on töö, mida tehakse põlvest põlve ja istandustes töötavad vaid väga heade teadmistega kohalikud. Ka palk on hea. Ettekujutus, et banaaniistandustes töötavad ainult immigrandid olematu raha eest, ei pea paika.  Istanduses, mida me külastasime, töötas kõigest 5  u 50aastast täiselujõus kohalikku meest. Neid mehi näidati meile küll vaid pildi pealt, niiet tahaks loota, et kõik ikka nii on ka nagu eestlasest giid meile rääkis!

Mina igaljuhul söön sellel talvel sügisel tallele pandud koduaia õunu ja proovin kõiksugu eksootilist kraami vältida. Vaevalt, et need mangod, avokaadod, mandariinid jne Panama banaanidest kuigi palju paremad on. Kui ostan, siis ökopoest.
Eelmine
Mia ja Eliise piparkoogitegu 
Järgmine
Riidest mähkmed-parim valik lapsele, loodusele ja rahakotile

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: