Riidest mähkmed-parim valik lapsele, loodusele ja rahakotile

Kui Mia 3 aastat tagasi sündis, siis teadsin riidest mähkmetest ainult nii palju, et oskasin vanaema paluda, et ta mulle marlimähkmed õmbleks. Nüüdseks tunnen ennast selles teemas juba päris kindlalt ja innustan igaüht, kes vähegi riidest mähkmete kasutamist kaalub. Ausõna, see on parem su lapsele, loodusele ja ka rahakotile! Loe altpoolt, miks riidest mähkmed nii ägedad on:)

Soojade ilmadega on riidest mähe eriti hea valik, sest erinevalt n-ö igavesest mähkmest see hingab. Pildil Holger Tenerifel päevitamas:)

Minu jaoks on riidest mähkmete kasutamisel palju argumente:

1. Riidest mähkmed ei ole erinevalt ühekordsetest mähkmetest lapse tervisele ohtlikkud.

Mitmed uuringud on tõestanud, et ühekordsetes mähkmetes on terve rida beebi tervisele ohtlikke aineid. Näiteks avaldati hiljuti uuring Prantsusmaal, kus leiti suurest osast müügil olevatest mähkmetest lisaks muudele ohtlikele kemikaalidele ka glüfosaadi jääke. Glüfosaat on Euroopas levinud umbrõhutõrjevahend, mis on Maailma Terviseorganisatsiooni poolt klassifitseeritud kui "tõenäoliselt vähki tekitavaks" kemikaaliks. Mähkmeid pleegitatakse klooriga, mis on teadatuntud nahaärrituse tekkitaja. Ühekordsetes mähkmetes kasutatakse imavuseks geeli. Geeli, mis on naiste tampoonides keelatud kasutada, sest see võib soodustada toksilise sündroomi teket. Mähkmetes on see geel lubatud! No ja beebi on mähkmetes ju peaaegu 24/7 ja seda u 2 aastat. Ühekordseid mähkmeid kasutades saab ta siis päris "hea" doosi kemikaale. Võib-olla ei juhtu midagi, aga mina oma lapsega ei riskiks...
Googeldage korra: "ühekordsed mähkmed ohtlikud" või "disposable diapers dangerous".
Ja veel. Riidest mähe hingab! Ühekordne mähe on tehtud plastikust. Kas te tahaksite suvel kilekott jalas ringi käia? 

2. Riidest mähkmed on keskkonnasõbralikud

Beebid pissivad päris palju. Kui teed päevas u 6 mähkmevahetust teeb see kokku 2190 mähet lapse esimese eluaasta jooksul. Kogu mähkmeea jooksul läheb käiku u 5000 mähet. Ja kõik need mähkmed visatakse ära ja 500 aasta jooksul ei juhtu nendega mitte midagi. Ehk siis nende lagunemine võtab aega 6 inimpõlve! Ja ei, neid ei taaskasutata ega ümbertöödelda. 
Arvestades millisele tasemele on plastreostus jõudnud, siis soovin oma panust vähendada nii palju kui võimalik. 
3800 ühekordset mähet ja 1000 dollarit aastas vs 24 riidest mähet ja 500 dollarit 1-3 aasta jooksul.

Kas teadsid, et selle aasta suvel keelustas Vaikse ookeani saar Vanuatu esimese riigina maailmas ühekordsete mähkmete kasutamise? Ega neil muud üle ei jää, sest ookeanis hulpiv plastprügi upputab nende saare lihtsalt üle.

3. Riidest mähkmed on odavad.

Lumman.ee lehel saab teha täpsed arvutused kumb siis soodsam tuleb. Kuigi ühe uue  riidest mähkme hind on 10-20€, siis lõppkokkuvõttes on nende kasutamine kordades odavam, kui iga nädal ühekordseid mähkmeid osta. Mina olen 2 lapse jaoks ostnud kokku u 10 uut mähet. Ja need mis on väikseks jäänud järelturul pea ostuhinnaga maha müünud. Lähevad nagu soojad saiad:) Ja muidugi enamus mähkmed olen ka ise järelturult ostnud. FB grupp Riidest mähkmete KKK. Kui Mia sündis, siis vanaema õmbles mulle u 10 väiksemat marlimähet. Kui Mia natuke suuremaks sai, siis õmblesin kaks vanaema õmmeldud mähet üheks suuremaks kokku. Kui Holger sündis, siis õmblesin need veel omakorda eelvolditud mähkmeteks. Vanadest froteerätikutest olen õmmelnud suurepärased mähkmesisud. Ehk, kui vähegi tahtmist on, siis kulub riidest mähkmete peale ikka väga vähe raha.

4. Riidest mähkmeid on lihtne kasutada.

Olen nõus, et ühekordsete mähkmete kasutamine on lihtne, aga riidest mähkmete kasutamine ei ole keeruline! 

Esiteks, ei vasta tõele, et riidest mähkmeid peab tihedamini vahetama kui ühekordseid. Kui laps pissib ühekordsesse mähkmesse tuleks see tegelikult kohe ära vahetada, sest bakterid hakkavad mähkmes kohe tegutsema. Lasta lapsel pool päeva ühe ühekordse mähkmega olla ei ole õige. Seega peab mähkmeid vahetama tihti nii ühekordsete kui ka riidest mähkmete puhul. Mina võtan tihedat mähkmevahetust kui võimalust beebiga suhelda. Temaga jutustamise ajal võin ju juba mähkme ka ära vahetada:)

Teiseks, kui olemas on pesumasin, siis ei ole mähkmete pesemine kuidagi kurnav. Väikeste lastega peredes peseb masin nagunii tihti. Riidest mähkmeid peab lihtsalt olema piisav kogus, et ühtede kuivamise ajal oleks ka midagi jalga panna:) Minult on küsitud, et kas ma keedan neid mähkmeid, et puhtaks saada. Ei keeda, panen lihtsalt tavalise pesuprogrammiga pesema. Enamasti koos teiste riietega.

5. Riidest mähkmeid kasutades saad õige pea aru lapse n-ö pissimise/kakamise rütmist.

Ühekordsete puhul ei saa ju isegi aru, kas mähkmes on piss või mitte. Tänu sellele saab kõvasti mähkmeid kokku hoida, sest tead millal last poti kohale pissile/kakale tõsta. Mina olen mõlema lapsega hakanud kraanikausi kohal pissil ja kakal käima kuskil 4kuuselt, kui mitte varem. Praegu on Holger 8kuune ja kui ma vähegi viitsiks teda õigel ajal pissile panna, siis saaks päevas 2-3 mähkmega hakkama:) Kakaseid mähkmeid peseme üliharva. See ei tähenda muidugi seda, et ta suudaks enda hädasid kuidagi kinni hoida. Lihtsalt ma oskan ajastada. 
Mis te piilute???

6. Riidest mähkmeid kasutades saavad lapsed varem mähkmevabaks.

Nii nad räägivad ja mingil hetkel tundus, et ka Mia sai väga varakult mähkmevabaks. Aga siis, kui Holger sündis, hakkas jälle püksi tegema. Mähkmeid tagasi ei pannud, aga alukaid saime küll kõvasti vahetada. Seega siinkohal ei ole Mia kõige parem näide:) 

7. Riidest mähkmed on ilusad!

Riidest mähe ei tähenda tänapäeval ainult marlit. Kuigi mina kasutan päris palju marlimähkmeid, siis on variante tõesti mustmiljon. Teen erinevatest variantidest uue postituse:) 
Julgustan kõiki riidest mähkmeid proovima! Miaga kasutasin alguses ka mina ühekordseid mähkmeid, nt pikkadel autosõitudel või öösel. Panin ühekordse mähkme ka talvisel ajal õue minnes jalga. Kartsin, et äkki ta pissib ja hakkab külm vms. Holgeriga olen paljudest kartustest üle saanud:) Riidest mähkmeid kasutame nii õues, lühematel autosõitudel kui ka öösel. Ühekordsed lähevad käiku, ainult siis, kui ees on väga pikk autosõit või jalutuskäik, kus tean, et mähkmete vahetamine on keeruline. Suvel ei ole ka pikkade jalutuskäikudega mingit probleemi, sest mähkme saab edukalt vankris ära vahetada. 
Seega, kui kasutad riidest mähkmeid kasvõi mingil määral, teed oma beebile, loodusele ja rahakotile suure teene:) 

PS! Erinevatest riidemähkme tüüpidest uus postitus peagi:)
Eelmine
Banaanidest
Järgmine
Mis on sinu deodorandi sees?

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: