Kuidas riidest mähkmete kirjus maailmas orienteeruda?

Sellest, miks eelistada korduvkasutatavaid riidest mähkmeid ühekordsetele mähkmetele, kirjutasin siin. Tean aga omast käest, et riidest mähkmete kasutamine võib jääda selle taha, et see maailm on nii kirju ja selles orienteerumine võib alguses päris keeruline olla. Loodetavasti on pärast selle postituse lugemist asi veits selgeb:)
Üldjuhul on nii, et vajad mähkmekatteid ja mähkmesisusid.

MÄHKMEKATTED

Villased mähkmekatted.

Need on vaieldamatult minu lemmikud! Villased katted on 100% naturaalsed ja toimivad suurepäraselt!

Villased katted sobivad eriti hästi laiskadele emmedele, sest neid ei pea pesema. Kuna vill on looduslikult antibakteriaalne, siis ta puhastub ise. Oliveriga oleme ikka imestanud, et võtad kergelt niiske villase katte ära, tunned pissihaisu. Nuusutad poole tunni pärast uuesti ja haisust pole enam haisugi:) Lisaks ei ole villane kate pärast poolt tundi tuulutamist enam niiske. Seega kasutuskordade vahel, kui kate on niiskeks läinud tuleb see vaid korra tuulduma jätta.

Villased katted on ka suurepärased soojadeks ilmadeks, sest nad hingavad! Ja talvel hoiavad jälle sooja.

Kuna katteid pesema väga ei pea, siis piisab täiesti 5-6 kattest. Minul on 2 päevaseks kasutamiseks ja 3 paari villaseid mähkmepükse öiseks kasutamiseks.

Ainuke asi, mida villaste katetega umbes 1x kuus tegema peab, on lanoliinitamine. Vastasel korral võivad katted veidi lekkima hakata. Enne lanoliinitamist tuleks katted ka villa pesuvahendiga ära pesta. Hea lanoliinitamise õpetuse leiad nt Lumman.ee lehelt.


PUL-kangast taskumähkmed

Teise ringi poodidest olen soetanud ka mõned PUL-kangast taskumähkmed. Originaalis toimivad need nii, et mähkmekatte sees on väike ava, kuhu mähkmesisu sisse käib. Ja kuna taskumähkme sisemine pool on mingist kuivahoidvast materjalist, nt fliisist, siis ei teki lapsel märga tunnet. Kui mähkmekattega peab väga vaatama, et sisu kuskilt vahelt välja ei paista (vastasel korral saab ka küljealune märjaks), siis taskumähkme puhul on sisu korralikult tasku sees ja lekkimist täna sellele ei ole. PUL-kangast taskumähkmed on ka väga ilusad, kõiksugu värvide ja mustritega. Minu omad on väga lihtsad ja igavad.

PUL kangast taskumähkmed

Taskumähkme häda on aga minu jaoks selles, et kui laps pissib, siis peab pessu viskama nii sisu kui ka taskumähkme enda. Seega peab neid taskumähkmeid olema päris palju.

See probleem on aga lihtsasti lahendatav, kui kasutada taskumähkmeid mähkmekattena ehk siis sisu ei pane mitte taskusse vaid tasku peale. Nii toimides saab pissiseks ainult sisu ja pesemist on vähem.
PUL kangast taskumähe

PUL kangas on 100% polüester ja sellepärast mu lemmik ei ole. See küll väidetavalt hingab, aga looduslik materjal siiski mõnusam. Kui juba riidest mähkmeid kasutada, siis miks mitte kasutada 100% looduslikke materjale, kui need toimivad suurepäraselt?

Seega, kui alles otsid, mida võtta ja mida jätta, siis soovitan villaseid katteid. Lumman.ee lehelt saab tellida minu lemmikuid PUPPI katteid. Villake teeb väga ägedaid mähkmekatteid vanadest kampsunitest. Ka Riidest mähkmete KKK FB grupis võib aeg-ajalt villaseid katteid kohata, aga PUPPI on siiski pigem haruldus. Ma müüsin ühe PUPPI vastsündinu katte loetud minutitega maha ja mõni euro odavamalt, kui uue ostuhind oli.

Kui siiski tahad PUL kangast mähkmeid, siis eelista selliseid, mis vastavad ÖKO-TEX® 100 standardile. PUL kangast teeb nt Pepsu väga armsaid püksmähkmeid. Neid hea siis kasutada, kui laps väga palju keerutab ja ei lase mähkmeid hästi jalga panna. 
Mina palusin Pepsul endale teha villased mähkmepüksid, mille sisud kinnituvad trukkidega. Nii on liikuvale lapsele mähkmeid lihtsam jalga saada:)

Olemas on ka veel nt SIO süsteemiga katted, kus sisud kinnituvad katte külge trukkidega. Neid ma proovinud ei ole ja kommenteerida ei oska.

MÄHKMESISUD


Sisudeks võib kasutada, mida iganes, mis vett imab. Nt olen vanadest froteerätikutest edukalt mitmed sisud teinud.

Nelinurkmähe

Üldjuhul on tegu tavalise marlimähkmega. Materjaliks enamasti puuvill, aga hiljuti ostsin Holgerile bambusviskoosist nelinurkmähkmed (tegelikult mul neid vaja ei olnud, aga no nii nunnud lihtsalt:)). Suureks plussiks nelinurkmähkmete juures on see, et need kuivavad väga kiiresti. Suvel paned õue nöörile ja veerand tunni pärast on mähe kuiv.

Teine hea asi nelinurkmähkmega on see, et seda saab voltida täpselt nii suureks, kui vaja on. Seega saab nelinurkmähet kasutada sünnist mähkmeea lõpuni.

Vaata videost, kuidas nelinurkmähet voltida.


Eelvolditud mähe


Need on samast materjalist, mis marlid, aga õmmeldud nii, et keskmine osa on paksem ja seal on siis mingi imavam osa ka sees. Ise õmblesin ma eelvolditud mähkmed vanadest nelinurkmähkmetest ja keskele õmblesin vanadest rätikutest lisaimu. Eelvolditud mähkmete kinnitamiseks vajad "snappy'it". Siin üks video kinnitamisest. Mingi hetk, kui Holger juba suurem oli, hakkasin eelvolditud mähkmeid lihtsalt kokku voltima nii, et õhemad ääred keskele kokku. Pildil olevad eelvolditud mähkmed ostsin Kangadžunglist. 12 tükki maksis 4€!!! Üldse ei saa aru, miks ma ise vaeva nägin:D


Vasakul need valged lapikesed on kuivahoidvad fliislapid ja neid kasutatakse selleks, et lapsel märga tunnet ei oleks. Pannakse ükskõik millise mähkmesisu peale. Kasutan vahel öösiti.



Froteest mähkmesisud. Enamjaolt vanadest rätikutest õmmeldud.

Vormiõmmeldud sisemähkmed ehk kontuurmähkmed


Neid on hea kasutada öösel või siis pikematel jalutuskäikudel, sest on paksemad, suurema imamisvõimega ja hoiavad kenasti ümber jala, et midagi välja ei voolaks. Miinus on see, et kuivavad kaua. Minul on kasutusel 6 vormiõmmeldud mähet ja kasutan neid ainult öösiti.

Öine varustus: 6 vormiõmmeldud mähet, kuivahoidvad fliislapid ja villased mähkmepüksid


KORDUVKASUTATAV MÄHKIMISALUS JA "NIISKED SALVRÄTIKUD"

Kui juba riidest mähkmeid kasutada, siis miks mitte öelda EI ka ühekordsetele mähkimislinadele ja niisketele salvrätikutele (nende ohtlikusest beebi nahale saad lugeda nt siin). Vanaema käest saadud flanellkangast õmblesin 6-7 aluslina, mis panin villaste mähkimisaluste peale. Kui Holgeril mähkimise ajal "õnnetus" juhtus, siis lina, mis imas vedeliku endasse, võtsin kiiresti alt ära ja panin uue asemele. Villase alusega ei juhtunud midagi. Hallika aluse tegin vanast villasest kampsunist, mille enne pesumasinas ära "viltisin". Ja see ilus värviline alus on vanaema vilditööde jääkidest kokku pandud:)



Niisked salvrätikud asendasin flanellrätikute ja pihustatava niisutava spreiga. Enne pepu puhastamist pritsisin niisutava spreiga rätiku märjaks ja kogu lugu:) Niisuatava sprei retsepte leiad nt siit.

Vaata, siit, kuidas saad flanellrätikud voltida nii, et neid oleks hea ja lihtne võtta:)


Selline on minu kogemus riidest mähkmetega. Alguses tundub orienteerumine vb veidi keeruline, aga sellest ei tasu ennast heidutada lasta:) Kui on küsimusi, siis vastan hea meelega ja FB Riidest mähkmete KKK saab ka kindlasti palju abi ning tuge.

Nii Holger kui ka Mia alustasid poti peal (alguses kraanikausus) käimist 4kuuselt. 8kuune Holger on igaljuhul enda üle väga uhke:)

Eelmine
Nõukaaja ökoelu – nõudelapp kaltsukastist ja leib peapesuks
Järgmine
Saage tuttavaks: Paula, Helga, Mussu, Peep ja Heiki!

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: