Vabane ohtlikest ainetest - vannituba

Vannitoas leidub ohtlikke aineid põhiliselt kosmeetikatoodetes, aga ka näiteks duššikardinates! 
Tasub mõelda, miks tavaline kookosrasv jätab naha veidi rasvaseks, aga poekreem imendub kohe. Või mis aineid sisaldavad meie šampoonid, et juuksed siledaks teevad. Või, kuidas on võimalik, et deodorant oakub 24/7 "kaitset"!
Lae alla BEF-i juhend ja vabane ohtlikest ainetest oma vannitoas!
On ebareaalne, kui palju kosmeetikatoodetes kasutatakse ohtlikuid aineid! 

Ohtlike ainete vältimine kosmeetikas on oluline, sest need puutuvad vahetult kokku meie naha ja limaskestaga ning mõned koostisained võivad tungida läbi naha meie organismi. Sprei või aerosooli kujul tooted võivad organismi sattuda ka sissehingamisel.

Eriti ohtlikud on need ained lastele, sest neil on kehakaaluga võrreldes suurem nahapind, suurem hingamismaht ja kiirem ainevahetus. Ja nii jõuab nende kehasse rohkem toksilisi aineid kui täiskasvanu omasse. Nende immuunsüsteem ja närvisüsteem alles arenevad ning organismi süsteemid mürkidest vabanemiseks ei funktsioneeri veel täielikult.

Kahjuks võib lastele mõeldud toodetest leida samu aineid, mida kasutatakse täiskasvanutele mõeldud toodetes. Vaid üksikuid aineid ei ole lubatud kasutada alla 3-aastastele mõeldud toodetes. Sellegipoolest ei paku kosmeetikatoodete määrus piisavat kaitset kemikaalidest tulenevate ohtude eest, kuna ei ole pööratud piisavalt tähelepanu ohtlike ainete väikeste annuste kombineeritud ja pikaajalisele mõjule ega hormoonsüsteemi kahjustuste probleemile.

Ohtlikud ained jõuavad ka emalt looteni ja läbi rinnapiima lapseni. 
Lapsed muudavad sind paremaks! Nii juhtus ka minuga, et kui Mia ootele jäin, siis ei värvinud enam juukseid, ei lakkinud küüsi, uurisin hoolega, milliseid nahahooldustooteid kasutan jne. Ehk tänu lastele elan palju tervislikumalt ja koorman ka keskkonda vähem! 

Ülaltoodud põhjustel ei pese me teadlikult oma lapsi šampooni, seebi või vannivahuga. Väikestele lastele piisab puhtast veest:) Veel nad igaljuhul ei haise:D

2015. aastal viis Balti Keskkonnafoorum läbi põhjaliku uurimise, millised ohtlikud ained meid meie igapäevaelus ohustavad. Muuhulgas võeti vereproov 20 vabatahtlikult ja KÕIKIDE vabatahtlike verest leiti ohtlikuid aineid, mis kohe kindlasti meie organismis olema ei peaks!

Miks meile üldse müüakse tooteid, mis sisaldavad ohtlikke aineid?

Sellepärast, et kõik ained lubatakse turule ja neid peetakse n-ö vaikimisi ohutuks. Ohtlikud ained keelatakse ära alles siis, kui selgub, et need on ohtlikud. No ja selgub see tänu sellele, kui keegi on mõne allergia saanud või veel hullem vähki surnud jne. Filmis "Mürgine ilu" rääkisid mitmed kümned naised oma lugu sellest, kuidas Baby Johnson's BEEBIDELE!!! mõeldud talgipulbri kasutamine neile munasarjavähi põhjustas. Google'is tuleb välja mitu artiklit, kus firma on pidanud kannatajatele suuri summasid tasuma ja isegi lõpetas toote müümise USAs ja Kanadas. Eestis saab seda kenasti nt Südameapteegist osta:(
Ega ilmselt keegi lõpuni ei tea, kas vähki põhjustas ainult see talgipulber. Kindel on aga see, et kui kasutad natuke talgipulbrit, natuke alumiiniumiga deodoranti, natuke Vanishi pesupulbrit, teed toitu teflon pannil jne, siis puutud erinevate ohtlike ainetega kokku ja selle kokteili mõju on väga keeruline uurida, aga teadlased on ühel meelel, et hästi see ei mõju!

Eksitavad roheväited

Loen ühe Eesti e-poe lehelt Johnson's beebipuuder/talk tootekirjeldust: Me armastame imikuid ja me mõistame, et lapse nahk võib hõõrumise ja hõõrdumise tagajärjel kergesti ärrituda. Seetõttu loob meie beebipuuder hõõrdevaba kihi, et hoida beebi nahk terve ja pehme.
Talk sisaldab aineid, mis provotseerivad kopsu- ning munasarjavähki. 
Talki võib leida ka nt puudrites ja laovärvides.

Mäletan, kuidad mu vanaema ei suutnud uskuda, et üks roheline kreemipotsik, kuhu on suurelt Aloe Vera kirjutatud, on täielik jamps. Sest Aloe Vera on ju looduslik!

Olles ise mitmeid kordi pettunud, olen ma rohepesu osas märksa valsam, kui varem. Kindluse ja lihtsuse mõttes teen oma kosmeetika ise. Igapäevaselt kasutan isetehtud seepi, šampooni ja kreemi.
Mida meie kosmeetika sisaldab?

Leidsin siiski kümmekond pudelit ja tuubi, mis on meile nt kingitud või väga vanast ajast kappi ununenud, mille silte uurida. Ja ütlen kohe ära, et kerge see ei olnud!

  1. Koostisained on väga keeruliste ja pikkade nimedega. Nt Methylchlorisothiazolinone!!! 
  2. Isegi kinniseid pudeleid u tund aega uurides hakkas mul nendest lõhnadest halb. Ja korgid olid ju kinni!!!
  3. Osadel tuubidel ei olnud koostisosi pakil kirjas! Ilmselt olid need kirjas pappkarbis, millega kunagi need ostsin. Kuidas nii saab olla, et toote peal vajalik info puudub?!
  4. Mida teha kodus leiduvate toodetega, mis ohtlikke aineid sisaldavad? Kuhu need visata või kellele anda?
Kuidas uurisin?
  1. Esialgu laadisin alla äpi ToxFox. Kahjuks see kõiki tootesilte ei lugenud ja mitmeid ohtlike aineid ohtlikuks ei pidanud. Ehk siis ma ei usaldanud seda tulemust. Tundus väga kahtlane, et Head and Shouldersi shampoonis on ainult 2 ohtlikku koostisainet! Kust selline firma meile koju tuli ma ausõna ei tea. Aga Oliveri sahtlist ma selle igaljuhul leidsin!
  2. Seejärel võtsin iga pudeli eraldi ette ja toksisin Google'isse aine ja taha kirjutasin ohtlik. Nii jõudsin päris mitme leheni, mis ohtlike ainete eest hoiatavad. Siinkohal soovitan Bioneer.ee ja Balti Keskkonnafoorumi koostatud PDFi Ohtlikud ained igapäeva toodetes-Tallinn. Ohtlikud ained joonisin alla. Mida pudel edasi, seda kiiremini läks, sest osad ained hakkasid juba meelde jääma. 
  3. Ohtlikute ainete nimed leiad SIIT.

Apteegist ostetud Eucerini šampoon. Apteegikraami ei usalda juba ammu.

Eesti Allergiliidu poolt tunnustatud beebišampoon. 2 ohtlikku ainet. Kleepsu pidin enne maha pesema, kui koostist nägin.
See oli see Oliveri Head and Shoulders šampoon. Arvata võis, et ohtlikke aineid seal kõige rohkem.
Ka minu vahatamiseelne geel on kõike jama täis. Ja vahad ise ka!
Ja siin see "väga öko" aloe vera kreem

Kui oled oma kreemitotsikud ja šampoonipudelid läbi uurinud, siis tasub mõelda, mille vastu võiks vahetada plastist duššikardinad. On väga tõenäoline, et need sisaldavad ohtlikuid plastipehmendajaid ftalaate. Mina vahetasin oma duššikardinad linasest riidest kardinate vastu u 4 aastat tagasi ja olen väga rahul:) Kusjuures vasakpoolse kardina leidsin täiesti valmis kujul Humanast 1€ eest! Muidu on linane kangas suhteliselt kallis.

Hambaid peseme hambapesutablettidega ja kasutame komposteeruvat hambaniiti. Kuna tavalistes hambapastades on kuni 40% vett, siis see on ideaalne elukeskkond kõiksugustele bakteritele. Nende eemal hoidmiseks ja toote vedela kuju säilitamiseks kasutatakse hambapastades massiliselt säilitusaineid, vängeid kemikaale ja isegi raskemetalliühendeid.
Mis siis veel...kõiksugu naiste sidemed ja tampoonid. Üks hügieeniline side on võrdne 4 kilekotiga ehk siis sisaldab väga palju plasti ja plast omakorda kemikaale nagu BPA ja BPS, mis häirivad embrüonaalset arengut ning on seotud südamehaiguste ja vähiga. . Paberist aplikaatorite pinnad saadakse siledaks ohtlikke ftalaate lisades. Sarnaselt ühekordsetele mähkmetele sidemeid ja tampoone pleegitatakse klooriga! Et need ikka säravvalged oleksid. 
Kuna sidemed ja tampoonid kategoriseeruvad meditsiiniliste vahendite alla, siis ei pea nendele täpseid koostisosi märkima. 

Lisaks tervise riskile, mis hügieenisidemete ja tampoonide kasutamisega kaasneb, tasub korra ka mõelda, kui palju prügi keskmine naine tekitab, kui ta neid tooteid kasutab!

Õnneks on toimivad lahendused täiesti olemas! Menstruaalanum, korduskasutatavad riidest hügieenisidemed ja minu uusim katsetus lekkekindlad püksid. Varsti jagan kogemust:)


Nagu juba ütlesin, siis meie pere kasutab väga vähe kosmeetikat. Tooted, mida igapäevaselt kasutame on isetehtud või väga hoolikalt valitud. Tahkel kujul kasutame nii šampoone, palsamit, kehakoorijat, seepi ja raseerimisvahtu. Ise olen teinud nii kreemid, huulepalsami aga ka deodorandid.
Ohtlike ainete pärast muretseb Oliver meie peres kõige vähem. U aasta tagasi pakkusin tal oma Old Spice minu endatehtud ohutu deodorandi vastu välja vahetada. Muidugi ta seda ei teinud, sest, tsiteerin: "Old Spice'ist ei loobu ma mitte kunagi!" Seda suurem on mu rõõm, et kuigi minu tehtud deodoranti ta ei kasuta, siis pärast u aastast seedimispausi on Old Spice asendunud Kokose naturaalse deodorandiga. 
Tahket šampooni ja seepi kasutab Oliver ka väga hea meelega:)

Siin on mõned retseptid, mida mina kasutan:)

Tahke šampooni ja kehakoorija retsept

Deodorandi retsept

Kätekreemi retsept

Hanerasvasalvi retsept

Desovahendi retsept
Kokkuvõte

Mul on väga kurb meel, et me elame maailmas, kus mitte midagi ei saa usaldada! Ma olen väga tänulik Balti Keskkonnafoorumile, kes ohtlike ainete teemal teavitustööd teeb! 
Õnneks on lahendused olemas! Tuleb minna tagasi juurte juurde, vähem tarbida ning asju ise teha. Kui valid tooted, mis on ohutud Sulle, on need ohutud ka keskkonnale ja vastupidi!


Eelmine
Vabane ohtlikest ainetest - KÖÖK
Järgmine
Vabane ohtlikest ainetest - lastetuba

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again: